Ev Yapımı Köpek Mamasının Hazırlanması

4 Nisan 2023
Ev Yapımı Köpek Mamasının Hazırlanması

Ev yapımı yavru köpek maması size biraz para kazandırabilir ve yavru köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun bir diyet tasarlamanıza izin verebilir. Büyüyen tüm yavruların doğru beslenmeye ihtiyacı vardır. Ancak, yavru köpeğiniz için doğru beslenmeyi seçmek ezici bir görev olabilir.

Yavru köpeğinizi evde hazırlanmış yiyeceklerle beslemeyi seçtiğinizde, bu sizin açınızdan belirli bir taahhüt gerektirir. Yiyecekleri düzgün ve düzenli bir şekilde hazırlamak için zamanınız olduğundan emin olun. Köpeğinize uygun bir ev yapımı mama vermeye başlamadan önce bilmeniz gereken çok şey var.

 

Ev Yapımı Yiyecekler Yavru Köpekler İçin Sağlıklı mı?

İnsanlar gibi köpeklerin de belirli kalori gereksinimleri vardır ve sağlıklı kalmak için belirli vitamin ve minerallere ihtiyaçları vardır. Yavru köpeklerin uygun bir oranda büyümek ve gelişmek için daha da özel ihtiyaçları vardır. Yavru köpeğinize verdiğiniz mama tam ve dengeli olmalıdır. Ayrıca büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır.

Evcil hayvan sahiplerinin evde hazırladıkları mamaları beslemeye karar verdiklerinde yaptıkları en büyük hatalardan biri doğru tarifleri takip etmemek (ya da bir tarife hiç uymamaktır). Doğru köpek yavrusu diyetini hazırlamak, yeterli kaloriyi beslemekten daha fazlasıdır. Ayrıca büyüyen bir köpek yavrusu için uygun protein, yağ ve kalori dengesine sahip olmalıdır.1 Diyet aynı zamanda doğru miktarda vitamin ve mineral içermelidir.

Evde hazırlanmış bir diyet geliştirmeye başladığınızda, yavru köpeğinizin olabildiğince sağlıklı kalması ve büyümesine yardımcı olması için ihtiyaç duyduğu her şeyi diyetinden aldığından emin olun. Bunu yapmanın en iyi yolu veterinerinize danışmaktır. Hatta bir veteriner beslenme uzmanına havale isteyebilirsiniz.

Bir veterinerle çalışarak, yavru köpekler için tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir diyet tasarlayabilirsiniz. Veterinerinizin kullanabileceğiniz tarifleri olabilir. 

 

Ev Yapımı Köpek Maması Nasıl Hazırlanır?

Genel olarak, yavru köpekler, yetişkin meslektaşlarına göre günde yaklaşık iki kat daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Ulusal Bilim Akademisi Kedi ve Köpeklerin Besin Gereksinimleri Komitesi'ne göre, yetişkinlikte 33 pound olması beklenen 10 pound'luk bir köpek yavrusu günde yaklaşık 990 kalori yemelidir.2 Ayrıca, yavru köpeklerin daha fazla proteine ​​ihtiyacı vardır, yetişkin köpeklere göre yağ, vitamin ve mineraller.

Ev yapımı bir köpek yavrusu diyeti, aşağıdakilerin uygun dengesini içermelidir:

Tavuk, hindi, balık, yağsız dana eti gibi proteinler
Pirinç, makarna, patates gibi karbonhidratlar
Bezelye, yeşil fasulye, havuç gibi sebzeler
Yağ, genellikle bitkisel yağ şeklinde
Vitamin/mineral takviyeleri (saygın bir şirketten satın alınır)
Bir tarif seçtikten sonra, onu köpeğiniz için hazırlamanın zamanı geldi. Evde hazırlanmış diyetleri besleyen birçok işletme sahibi, diyeti hazırlamak ve porsiyonlamak için haftalık veya aylık zaman ayırarak düzenli bir program oluşturur. Yiyecekler toplu olarak hazırlanabilir ve kaplara paylaştırılabilir (yemek başına bir kap, yemeği ekstra kolaylaştırır). Yemekleri birkaç ay donmuş halde veya buzdolabında yaklaşık 5 gün saklayabilirsiniz. Önceden hazırlanmış yemeklerin arzı azaldığında, yeni bir parti yapma zamanı. Çeşitli yiyecekleri beslemeyi seviyorsanız, farklı öğünleri çevirerek birden çok parti yapabilir ve malzemelere göre renk kodu verebilirsiniz.

Yavru köpeğiniz büyüdükçe porsiyonları uygun şekilde artırmayı unutmayın. Doğru miktarda kalori aldığınızdan emin olmak için yavru köpeğinizi her hafta veya iki kez tartmak en iyisidir.

Yavru Köpekler İçin Pişmiş ve Çiğ Diyetler

Yavru köpekler için ev yapımı diyetlerin doğru yapıldığında sağlıklı olabileceğine şüphe yok, peki ya çiğ yiyecekler? Köpekler için çiğ yiyecekler konusunda çok fazla tartışma var. AVMA ve diğer kurumlar, çiğ evcil hayvan mamalarındaki tehlikeli patojenlerin riskleri konusunda uyarıda bulunuyor. Diğer bazı uzmanlar, sağlıklı yetişkin köpekler için çiğ mamanın potansiyel faydalarını görmektedir. Ancak, yavru köpekler farklı bir hikaye. Çiğ yiyecekler, insanlarda ve bazı köpeklerde hastalığa yol açabilecek tehlikeli patojenler içerebilir.3 Çocuklar gibi, genç hayvanların da çiğ yiyeceklerde bulunan patojenlerle savaşacak bağışıklık sistemleri olmayabilir.

Çiğ mamayı güvenle idare edebileceğinizi düşünüyorsanız ve riskleri üstlenmeye hazırsanız, yavru köpeğiniz yaşlandığında çiğ mamaya geçiş konusunda veterinerinizle konuşun. Başlangıçta, nasıl çalıştığını görmek için pişmiş ve çiğ yiyeceklerin bir kombinasyonunu sunmayı seçebilirsiniz.

Çiğ diyetler, bağışıklığı baskılanmış insanlarla temas eden köpeklere asla verilmemelidir. Ayrıca, bağışıklık sistemi sorunları olan köpekler için çiğ mamalar önerilmemektedir.

Haber Yorumları