Köpek Fiyatları 2023

21 Mart 2023
Köpek Fiyatları 2023

 

Hayatta çok az zevk, bir köpeğe sahip olmakla karşılaştırılabilir. Sonuçta, her gün eve koşulsuz sevgi ve heyecanla gelmekten daha iyi ne olabilir?

Yine de bir evcil hayvan için bir köpeğe sahip olmak pahalı olabilir! Evinize yeni bir kişi getirmeden önce, gerçekten bir tane satın alabileceğinizden emin olmak akıllıca bir fikirdir.

Çoğu insan, köpek sahibi olmanın gerçek maliyetlerini hafife alır, çünkü her ay uğraşmak zorunda kalacakları tüm küçük harcamaları fark etmez ve eklemezler. Ayrıca, özellikle köpeğiniz son yıllarına geldiğinde, bir noktada uğraşmanız gereken büyük bir veteriner faturanız olma olasılığı da vardır.

Bu kılavuzda, bir köpeğiniz varsa ödemek zorunda kalabileceğiniz her şeyi düşünmenize yardımcı oluyoruz, böylece bütçenizin bunu kaldırabileceğinden emin olabilirsiniz.

Başlamadan Önce Birkaç Not

Bu maliyetlerin çoğunun, bir köpek yavrusu evlat edineceğiniz varsayımına dayandığını unutmamalıyız. Maliyetler yaşlı köpekler için benzerdir, ancak çoğu durumda eve daha olgun bir köpek getirmek çoğu kategoride biraz daha ucuz olacaktır.

Bir bütçe oluştururken köpeğinizin boyutunun ve cinsinin önemli ölçüde önemli olacağını anlamak da önemlidir. Bazı ırklar (İngiliz Bulldogları gibi), her türlü sağlık sorununa eğilimli oldukları için sahip olmaları son derece pahalıdır. Diğerleri (muttlar gibi) kıyaslandığında oldukça ucuz olabilir.

Ayrıca köpeğinizin boyunun da maliyetleriniz üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Daha büyük köpekler, daha fazla yedikleri ve genellikle yaşamlarının sonuna doğru daha fazla sağlık hizmetine ihtiyaç duydukları için, aylık bazda küçük ırklardan çok daha pahalı olacaktır. Bununla birlikte, daha küçük bir köpeğe sahip olmanın ömür boyu maliyeti, daha büyük bir cinse sahip olmanın ömür boyu maliyetinden daha büyük olacaktır çünkü daha küçük köpekler daha uzun yaşama eğilimindedir.

Bu maliyetlerin tümü basketbol sahası rakamlarıdır. Gerçek maliyetleriniz burada listelenenden çok daha fazla veya daha az olabilir. Ayrıca, zamanınızı parayla değiştirerek (oyuncak satın almak yerine köpeğinizle oynamak gibi) maliyetleri düşük tutabilirsiniz ve başka yerlerde köşeleri kısabilirsiniz (pahalı evcil hayvan dükkanları yerine dolar mağazalarından malzeme satın almak gibi) .

Köpeği Eve Getirmek

Bir köpeğe sahip olmanın maliyetini hesaplarken, genellikle insanların düşündüğü tek kısım budur: köpeğin kendisinin gerçek maliyeti. Bununla birlikte, sadece köpekten daha fazlasını satın almanız gerekecek ve ilk sahip olma maliyetleri, bir köpek sahibi olarak karşılaşacağınız en büyük maliyetlerden biri olacaktır.

Köpek Fiyatları 2023

Bir köpeğin maliyeti, köpeğin cinsi, onları nereden satın aldığınız ve sahiplenip satın almadığınız gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Bu soruya herkese uyan tek bir yanıt vermek neredeyse imkansızdır, ancak karşılaşacağınız olası aralıklar hakkında size bir fikir vermek için, burada en popüler türlerden birkaçına hızlı bir göz atalım. Köpek Fiyatları

Bulabileceğiniz en ucuz yetiştiriciyi aramayı da düşünmeyin. Pazarlık temelli yetiştiricilerin çoğu aslında kılık değiştirmiş yavru değirmenleridir. Bu sadece hayvanlar için ahlaksız ve korkunç değil, aynı zamanda yavru değirmenlerinden gelen köpeklerin de yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde sağlık sorunları geliştirme riski daha yüksektir, bu nedenle önden biriktirdiğiniz tüm para daha sonra harcanabilir (ve sonra bir kısmı) köpeğin hayatı .

Ucuza köpek almanın çok daha iyi bir yolu var: Barınaktan veya kurtarıcıdan sahiplenin. 

Sadece harika bir evcil hayvana sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda sevimli bir köpeğin hayatını da kurtaracaksınız. Bu şekilde bir safkan elde etmek daha zor olabilir, ancak itler, safkan muadilleri kadar iyidir (ve önemli ölçüde daha ucuzdur).

İhtiyacınız Olan Tüm Ürünler

Maliyetleriniz köpekle bitmiyor - ayrıca onların tüm eşyalarını da almanız gerekiyor.

Zaten köpekleriniz varsa ve ekipmanın çoğuna sahipseniz bu maliyetler en aza indirilebilir, ancak sıfırdan başlıyorsanız, evcil hayvan dükkanında bir paket harcamanız gerekir. İşte yeni bir köpeğin ihtiyaç duyacağı şeylerden sadece birkaçı:

Mama ve su kapları
Yaka ve tasma
Yataklı sandık
Oyuncaklar
Yiyecek
Bu maliyetlerin bazılarından kaçınmak için yaratıcı olabilirsiniz (örneğin, eski kaselerinizden birkaçını yemek ve su kapları olarak kullanarak) ve herhangi bir malzeme için yüksek dolar ödemeniz gerekmez. Ne olursa olsun, köpeğinizi eve getirdikten sonraki bir gün içinde iyi miktarda para bırakmayı beklemelisiniz.

İlk Sağlık Maliyetleri

Yeni köpeğinizin, siz onları eve getirdikten sonraki ilk birkaç ay içinde birkaç kez veterinere gitmesi gerekecektir. Birkaç tur aşıya ihtiyaçları olacak, ilk fiziksel muayeneyi isteyeceksiniz ve yeterince büyüdükleri anda onları kısırlaştırmalı veya kısırlaştırmalısınız.

Köpeği nereden aldığınıza ve kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, tüm bu masrafları kendi başınıza karşılamanız gerekmeyebilir. Barınakların çoğu, yavru köpeklere uygun zamanlarda aşı yapacak ve ayrıca onları sık sık kısırlaştıracak veya kısırlaştıracaktır. Bu maliyetler evlat edinme ücretlerinize eklenebilir veya eklenmeyebilir.

Pek çok yetiştirici (en azından saygın olanlar), küçük yavrularınızın sizinle birlikte yaşamaya göndermeden önce tüm aşılarını ve diğer gerekli sağlık hizmetlerini almasını sağlayacaktır. Ne de olsa, sağlıklı ve uzun ömürlü köpeklere sahip olmak onların yararınadır - yavrularının evlat edinildikten hemen sonra ölmesi iş için kötüdür.

Buna rağmen, muhtemelen köpeğinizi kendi veterinerinize götürmek isteyeceksiniz. Ayrıca, köpeğinizin herhangi bir ciddi sağlık sorunu olup olmadığını veya bu tür sağlık sorunlarına yatkın olup olmadığını size söyleyebileceklerdir.

Haber Yorumları