Toy Poodle: Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

4 Nisan 2023
Toy Poodle: Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Standart Toy Poodle ve minyatür Toy Poodle, gösterilerde kanıtlanmış mükemmellikleri ile ünlüdür. Kıvırcık ve hacimli kürkleri, kendinden emin bir payanda ile birlikte her zaman gösteriyi çalıyor gibi görünüyor. Önyükleme için, cins zeki, atletik ve sadıktır, bu da onu hem bekar sahipler hem de aileler için mükemmel bir seçim haline getirir.

Irka Genel Bakış

GRUP: Toy Poodle

YÜKSEKLİK: 8 ila 10 cm

AĞIRLIK: 6 ila 9 kg

KÜÇÜK: Kıvırcık ve yoğun

KAPLAMA RENGİ: Kayısı, siyah, mavi, kahverengi, krem, gri, kırmızı

ÖMÜR: 14 ila 17 yıl

Mizaç: Kendinden emin, sadık, zeki, canlı, uyanık

HİPOALERJENİK: Evet

MENŞEİ: Fransa, Almanya

Toy Poodle Özellikleri

Toy Poodle, ilgi odağı olmayı seven karizmatik aile hayvanlarıdır. Son derece zekidirler ve itaat eğitimini iyi alırlar, ancak arkadaş canlısı doğaları nedeniyle ayrılık kaygısından muzdarip olabilirler. Çocukların ve diğer evcil hayvanların etrafında iyi geçinirler ve minyon boyutları sayesinde daha küçük alanlarda yaşama çok uygundurlar.

Sevgi Düzeyi: Yüksek
Samimiyet: Yüksek
Çocuk Dostu: Orta
Evcil Hayvan Dostu: Orta
Egzersiz İhtiyacı: Orta
Oyunculuk: Orta
Enerji Seviyesi: Orta
Eğitilebilirlik: Yüksek
Zeka: Yüksek
Havlama Eğilimi: Orta
Tüy Dökümü: Düşük

Toy Poodle Tarihi

Toy Poodle, 400 yıldan daha uzun bir süre önce Almanya'da ördek av köpeği olarak yetiştirildi ve burada kalın, kıvırcık kürkü soğuğa karşı korunmak için kullanışlı oldu. Atletik becerileri ve memnun etme hevesleri, onları mükemmel bir av köpeği yaptı.

Toy Poodle bugün genellikle kabul edildiği abartılı gösteri, onların tarihi geri alma günlerinden kaynaklanıyordu. Avcılar, hem serbest hareket alanına sahip olmalarını hem de elementlerden yeterli korumaya sahip olmalarını sağlamak için köpeklerin tüylerini keserdi. Böylece avcılar Toy Poodle bacaklarını, boynunu ve kuyruğunu tıraş ederdi. Göğüsleri, kalçaları ve bacak eklemleri hala yuvarlak tutamlardaki kıvırcık saçlarla kaplı olacaktı.

Toy Poodle standart, minyatür ve oyuncak olmak üzere üç çeşidi vardır. Standart Toy Poodle, bu çeşitlerin en eskisidir ve daha küçük köpekler isteyenler için minyatür ve oyuncak varyasyonları yaratılmıştır. Küçük boyutlarına rağmen oyuncak ve minyatür Toy Poodleler çalışan köpeklerdi. Özellikle oyuncak Poodleler, yüksek zekaları ve atletizmleri nedeniyle tarihsel olarak sirkler için istenmiştir.

Oyuncak Poodleler, ilk olarak 20. yüzyılın başlarında, özellikle apartman dairelerinde veya daha küçük alanlarda yaşayanlar için harika bir refakatçi köpek olarak yetiştirildi. Toy Poodle ilk olarak 1886'da American Kennel Club tarafından tanındı ve on yıl sonra Poodle Club of America kuruldu. Bugün Toy Poodle, özellikle Fransa'daki evcil hayvan sahipleri arasında son derece popülerdir. Aslında Toy Poodle, Fransa'nın ulusal köpeğidir.

Toy Poodle Bakımı

Poodleler, süslü ve yüksek bakım gerektiren bir ün kazanmış olsalar da, bakımları ortalama bir köpekten daha zor değildir. Özellikle, toy poodleler, küçük boyutları nedeniyle grubun en kolayı olarak kabul edilir - bakım ve egzersiz gibi eylemler, minyon yapıları sayesinde hiç zaman almaz.

Egzersiz
Daha büyük standart Poodleler gelişmek için bolca alana ve egzersize ihtiyaç duyarken, daha küçük toy Poodleler buna ihtiyaç duymaz. Ancak yine de aktif bir ırktırlar ve sevdikleriyle günlük yürüyüşlere çıkmayı severler. Ayrıca enerji yakmak için yüzmeyi, geri almayı ve numaralar yapmayı severler.

Bakım
Toy poodleler kalın ve kıvrık tüyleri nedeniyle, sahipleri herhangi bir paslanmayı önlemek için köpeklerini her gün kökten uca fırçalamak zorunda kalacaktır. Tüyleri matlaşırsa, toy poodleler saçlarının güzel bir şekilde yeniden uzaması için oldukça kısa tıraş edilmesi gerekebilir. Sağlam dişlere sahip ince dişli taraklar, oyuncak kaniş bakım setinizde tutmak için harika seçeneklerdir; köpek için önemli miktarda rahatsızlığa neden olmadan işi iyi yaparlar.

Toy poodleler tüy dökmezler, bu da onları alerjisi olan kişiler için harika bir evcil hayvan yapar. Yine de, bazı sahipler, çamurlu bir oyun seansından sonra temizliği biraz daha kolaylaştırmak ve paslanma olasılığını azaltmak için toy poodleler tüylerini kısa tutmayı tercih ediyor. Sahipler, bir çift makasla düzeltmeyi kendileri yapmayı seçebilir veya her altı haftada bir kesim, banyo ve tırnak düzeltme için bir profesyonele gidebilirler. Şans eseri, bir oyuncak fino köpeğini kuaförde davranması için eğitmek kolaydır.

Eğitim
Toy poodleler akıllı bir cinstir ve sahiplerini memnun etmeyi kesinlikle severler. Aktif ve zarif köpekler olarak spor aktivitelerinde mükemmeldirler. Bu, poodlelerin titiz veya kadınsı olduğuna inananlar için bir şok olabilir - yaygın bir yanılgı. Toy poodleler, öğrenme ve numara yapma konusunda harikadır.

Yaygın Sağlık Sorunları

Safkan toy poodleler genellikle sağlıklıdır, ancak her evcil hayvanda olduğu gibi sağlık riskleri vardır. Toy poodleler, yavrularını yaygın sağlık sorunları için test eden ve taahhütte bulunmadan önce size tıbbi evrak sağlayabilen saygın bir yetiştiriciden aldığınızdan emin olun.

Toy poodlelerde dikkat edilmesi gereken bazı sağlık sorunları şunlardır:

Addison Hastalığı
Hipotiroidizm
Progresif Retina Atrofisi

Diyet ve Beslenme

Köpeğiniz için en iyi mama, büyüklüğüne ve aktivite düzeyine bağlı olacaktır. Toy poodleler küçük oldukları için her gün çok fazla kaloriye ihtiyaç duymazlar. İdeal kalori seviyelerinin üzerinde beslenirlerse, onu yakmak için uygun egzersiz yapılmadan aşırı kilolu ve hatta obez hale gelebilirler. Evcil hayvanınız için doğru mamayı ve onları sağlıklı tutmak için gereken porsiyon kontrolünü bulmak için veterinerinizle birlikte çalışmak önemlidir.

Yaş, çiğ veya kuru mamayı seçerseniz seçin, protein ve lif açısından nispeten yüksek, ancak mısır kepeği veya yulaf kabuğu gibi çok fazla dolgu maddesi içermeyen bir şey seçmelisiniz. İdeal köpek maması, gerçek et ve sebzeler gibi şeyler de dahil olmak üzere, çoğunlukla tam gıdaları ve kaliteli protein kaynaklarını içermelidir.

Toy Poodle Nereden Satın Alınır?

Toy poodle bir yetiştiriciden almaya karar verirseniz, itibarlı olduklarından emin olun. Birinci sınıf yetiştiricilerin sertifikaları veya ödülleri olabilir ve sağlıkla ilgili endişeler konusunda her zaman dürüsttürler ve müşterilerine yavruları için sağlık bilgileri sağlayabilirler.

Toy poodle kurtarıcıları genellikle yavruları hakkında bu düzeyde bilgi sağlayamaz. Bununla birlikte, evlat edinmenin iç açıcı yanı, bir köpeğe eskisinden daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam verdiğinizi bilmenizdir. Bir toy poodle köpek yavrusu satın almak veya sahiplenmek için şunlara göz atın:

Toy Poodle İlanlarımız
Sizin için yerel seçenekleri de kontrol ettiğinizden emin olun. Ülke çapında saygın yetiştiriciler var ve yerel kurtarma ekipleri, türe özgü olmasalar bile, genellikle evlat edinilmek üzere toy poodlere sahipler.

Haber Yorumları