Yavru Köpekler Ne Yer?

21 Mart 2023
Yavru Köpekler Ne Yer?

 

Herhangi bir büyük evcil hayvan mağazasının köpek maması reyonunda yürüyün veya bir butik evcil hayvan maması dükkanındaki rafları inceleyin ve çabucak bunalabilirsiniz. Bu, özellikle köpek yavrusu sahipleri için ve muhtemelen ilk kez köpek yavrusu sahipleri için daha da geçerlidir. Ne zaman bu kadar karmaşıklaştı? Eskiden köpek maması seçenekleri çok daha sınırlıydı ve sorumlu köpek sahipleri bile köpeklerinin yemeğine ne girdiği konusunda çok fazla endişelenmiyorlardı.

Yavru Köpeğinizi Beslemek: Birinci Yıl Zaman Çizelgesi

6-12 hafta: Büyüyen yavrular, normal gelişim için beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak formüle edilmiş bir diyet olan yavru köpek maması ile beslenmelidir. Yetişkin mamasını beslemek, yavru köpeğinizin önemli besin maddelerini çalmasına neden olacaktır. Beslenme taleplerini karşılamak için günde dört besleme genellikle yeterlidir. Büyük ırklar 9 veya 10 haftaya kadar nemlendirilmemiş kuru mama ile beslenmelidir; 12 veya 13 haftalık küçük köpekler.
3-6 ay: Bu dönemde bir ara, beslemeleri günde dörtten üçe düşürün. Bir yavru, göbek ve tombulluğunu 12 haftaya kadar kaybediyor olmalıdır. Bu yaşta hala çok hareketliyse, vücut tipi olgunlaşana kadar köpek yavrusu büyüklüğünde porsiyonlar beslemeye devam edin.
6-12 ay: Günde iki kez beslemeye başlayın. Kısırlaştırma veya kısırlaştırma, enerji gereksinimlerini biraz düşürür; prosedürden sonra, besin açısından zengin yavru köpek mamasından yetişkin bakım mamasına geçin. Küçük ırklar 7 ila 9 aylıkken geçiş yapabilir; 12, 13, hatta 14 aylıkken daha büyük ırklar. Dikkatli olun: Yeterince uzun olmamaktansa köpek mamasında biraz fazla olmak daha iyidir.
1 yaşından sonra: Sahiplerin çoğu yetişkin köpekleri günde iki yarım porsiyon besler.

Yavru köpeğime ne kadar mama vermeliyim?

Köpek beslemede bir söz vardır: Köpeğe dikkat et, yemeğe değil. Porsiyon boyutlarını, yenen veya kasede bırakılan miktar değil, vücut kondisyonu belirlemelidir. Porsiyon boyutları bireysel metabolizmaya ve vücut tipine bağlıdır ve beslenme gereksinimleri köpekten köpeğe değişir. Yavru köpeğiniz ara sıra bir öğünü atlıyorsa veya yemeği seçiyorsa endişelenmeyin. Bu, beslemeyi kesmeye hazır olduğu veya sizin ona çok fazla verdiğiniz anlamına gelebilir, bu durumda verilen miktarı azaltın.

Ayrıca, yavru köpeğinizle tedavi temelli eğitim yapıyorsanız, yemek saatinde verdiğiniz miktarı buna göre ayarlayın. İkramlarla antrenman yaparken, ikramı mümkün olduğunca küçük tutun.

Yavru köpeğimi ne sıklıkla beslemeliyim?

İnsan bebekleri gibi, köpek yavruları da özel beslenme gereksinimleri için formüle edilmiş bir mamadan günde birçok küçük öğüne ihtiyaç duymaya başlarlar. Köpeklerin hepsi olmasa da çoğu yemeği çabuk bitirir. Seçici alışkanlıklardan vazgeçmek için, düzenli zamanlarda, düzenli miktarlarda besleyin ve yiyecekleri 10 ila 20 dakikadan fazla bırakmayın.

Yetiştiriciniz, veterineriniz gibi bu soruların her ikisi için de mükemmel bir rehberlik kaynağı olacaktır.

Pahalı köpek maması almaya değer mi?

Premium köpek maması daha yüksek besin yoğunluğuna sahiptir, böylece aynı sonuçları elde etmek için köpeğinizi daha az besleyebilirsiniz. Ayrıca, birinci sınıf yiyeceklerin kararlı içerik profilleri vardır; indirimli markaların bileşimi partiden partiye değişebilir.

Büyük köpek maması şirketleri, ürün geliştirme ve araştırmalarına büyük yatırımlar yapıyor ve rakiplerine ayak uydurmak için formüllerini sürekli olarak güncelliyor. Bu, birinci sınıf yiyeceklerle beslenmenin sizi köpek beslenmesinde en ileri noktaya getirdiği anlamına gelir.

Kuru mama mı, yaş mama mı yoksa ikisi birden mi?

Birçok evcil hayvan maması şirketi, hem büyük hem de küçük cins yavru köpekler için özel formüller geliştirmek üzere köpek besleme bilim insanlarıyla birlikte çalıştı.

Konserve mama, beslenmesi en pahalı olanıdır ve köpekler genellikle onu en lezzetli bulur. Yine de "tamamen et" iddialarına dikkat edin. Köpeğinizin beslenme gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz ve dengeli bir diyete sahip olması gerekir. Tek başına et bunu yapmayabilir.
Yarı nemli yiyecekler tek porsiyonluk paketlerde bulunur. Genellikle hamburger görünümünde yapılır.
Kuru mama en ekonomik olanıdır ve önde gelen üreticiler her boy ve yaştaki köpekler için eksiksiz ve dengeli bir beslenme sunar. Kuru mama aynen poşetinden çıktığı gibi yedirilebilir.
Bazı köpek sahipleri, sert mamanın ağız hijyeni avantajı olduğunu söylüyor çünkü üretilen sürtünme diş etlerini ve dişleri sağlıklı tutmaya yardımcı oluyor. Kuru mama, suyla veya konserve yiyeceklerle nemlendirilebilir. Gereksiz olmasına rağmen, bu ekleme yemeği daha lezzetli hale getirebilir.

Haber Yorumları